LV | RU
Ekspertu STĀSTI
Guntis
Krista
Gita
" Es cenšos grābt
visas iespējas tagad."
" Vienkārši jāiet
klāt un jādara."
" Ir jāmīl tas,
ko pārdod."
 
 
 
Guntis
BIZNESA PSIHOLOĢIJA PRAKSĒ
Kāds ir Tavs labākais un sliktākais jebkad veiktais pirkums?
Man bija divi vienā - Dziesmu svētku nedēļā nopirku elektronisko skrejriteni. Ļoti labi noderēja! Pa nedēļu tā nobraukāju, ka atdevu garantijas remontā un beigās atteicos pavisam. Bet kopumā lielisks veids, lai ātri pārvietotos.
Kā Tu izvēlējies strādāt par produktu ekspertu?
Es nevarēju sevi iedomāties šajā pozīcijā - iet uz ielas klāt un teikt: “Klau, es redzu, ka Tu esi smēķētājs”. Bet - vārds pa vārdam, joks pa jokam, darba intervija, uztraukums un, lūk, te es sēžu. Kā izvēlējos? Laikam jau tā bija nejaušība.
Kā Tu veido savu dienas režīmu? Vai Tev ir paralēli kaut kas, ko Tu dari bez šī darba?
Protams, ir arī citi darbi un citas vajadzības. Produktu eksperta darbs drīzāk saplūst kopā ar visu darāmo, jo tas ir brīvs un elastīgs. Kad saprotu, ka ir mazliet brīva laika, satiekos ar dažiem klientiem, aprunājos, varbūt iedodu izmēģināt ierīci.
Kas Tavā darbā sagādā vislielāko prieku?
Man patīk cilvēki, man patīk runāties, saprast to pārdošanas fīlingu. Es paralēli studēju biznesa psiholoģiju, un šis darbs man palīdz izzināt, kāpēc klienti rīkojas tieši tā un ne citādi. Es varu praktiski ieraudzīt to, ko studēju.
Kādēļ Tu esi izcils produkta eksperts?
Es noteikti neesmu izcils, es vienkārši daru savu darbu pēc labākās sirdsapziņas. Es izmēģinu, uz ko es esmu spējīgs. Tas arī man visvairāk patīk šajā darbā.
Kas ir bijis Tavs lielākais pozitīvais pārsteigums darbā?
Uzņēmuma attieksme pret darbiniekiem, kolēģiem, padotajiem. Es tiešām jūtos novērtēts. Man ir motivācija šiverēties, lai ietu uz kopīgajiem mērķiem. Iepriekšējās darba vietās tā attieksme ir bijusi ļoti raiba un interesanta. Tagad šķiet - kā es vispār tajā varēju mierīgi noskatīties? Bet tad laikam neiedomājos, ka attieksme vispār var būt citāda.
Kā Tu iztērēji savus pirmos papildu ienākumus?
Es sāku veidot uzkrājumus. Vēl aizvien cenšos to darīt. Neapzināti arī esmu nospraudis mērķi, kam šos līdzekļus gribētu izlietot.
Kas Tevi motivē no rītiem celties?
Ja būtu iespēja, es noteikti gulētu, cik ilgi iespējams. Bet tagad mani motivē pulksten astoņi no rīta - vai nu aizdzenu mašīnu uz bezmaksas stāvvietu, vai uzslēdzu “apmaksāt”.
Ar kuru no saviem sasniegumiem Tu visvairāk lepojies?
Ar to, ka man ir divdesmit viens gads un jau savs uzņēmums. To nodibināt ir viens, noturēt - pavisam cita lieta!
Es cenšos grābt visas iespējas tagad, jo tālāku nākotni neplānoju. Es neplānoju ne uzņēmumu, ne arī savas šī brīža studijas!
Kā Tu zini, ka Tava darba diena ir pavadīta produktīvi?
Es skatos, cik daudz no tā, kas ir bijis plānots, esmu izdarījis vai vismaz sācis darīt. Piemēram, šajā darbā man ir saraksts ar cilvēkiem, kam jāpiezvana, jāaprunājas, jāsatiekas. Ja maksimāli visu esmu izpildījis, tad tā ir bijusi darbīga diena. To parāda arī ievadītie dati un labi padarīta darba sajūta.
Kas ir lielākais izaicinājums, strādājot par produktu ekspertu, ar ko ikvienam, kurš vēlas uzsākt šādu karjeru, ir vienkārši jārēķinās?
Izkāpšana no komforta zonas. Tu nespēsi atrast un noturēt klientus, ja darīsi tikai to, kas pašam ir ērti un viegli.
Kādām īpašībām jāpiemīt izcilam produkta ekspertam?
Atklātība un godīgums - nedrīkst melot un padarīt produktu labāku, nekā tas ir patiesībā tikai tāpēc, lai to pārdotu. Klients novērtēs uzticamību!
Kas ir Tavs slepenais ierocis darbā ar nepazīstamiem cilvēkiem?
Tas īsti nav slepenais ierocis, jo visi to var redzēt - mans smaids un pozitīvā attieksme!
Krista
NEBAIDĪTIES, NEAPVAINOTIES UN NOPIRKT SUNIM SMALKU PĀRTIKU!
Kāds ir tavs labākais un sliktākais jebkad veiktais pirkums?
Labāko pirkumu es pat nesauktu par pirkumu - tas ir mans suns! Bet pēdējā laika lielākais feils noteikti bija svārki, ko nopirku Positivus festivālam un tā arī pēc tam neesmu vilkusi.
Ja Tu varētu uzzināt absolūto patiesību par kādu sev interesējošu jautājumu, ko Tu vēlētos uzzināt?
Es gribētu uzzināt, ko mums NASA nesaka. Piemēram, kad patiešām Zemē ielidos milzu asteroīds un būs pasaules gals.
Ko Tu šorīt ēdi brokastīs?
Brokastīs es ēdu maizītes ar sieru un avokado, biezpienu un meloni. Es nezinu, kad būs nākamā ēdienreize, tāpēc paēdu labi un garšīgi.
Kā tikt galā ar stresu darba intervijā?
Es satraucos, līdz to pasaku skaļi. Tad visi pasmejas un kļūst vieglāk.
Kādēļ Tu izvēlējies strādāt par produkta ekspertu?
No sākuma man iepatikās pats IQOS. Un tad draudzene, no kuras to nopirku, prasīja, vai gadījumā es negribētu kļūt par produktu ekspertu. Man iepriekš nelikās, ka es varētu kādam kaut ko piedāvāt un pat pārdot. Domāju - es neprotu tā uzbāzties cilvēkiem! Bet, izrādās, ja esmu pārliecināta par to, ka produkts ir foršs, arī pats pārdošanas process var būt aizraujošs. Es gribu, lai par IQOS uzzina pēc ies-pējas vairāk pieaugušu smēķētāju.
Tev ir diezgan elastīgs grafiks, Tu pati izvēlies, kad strādāt. Kas ir tas pozitīvais, kas nāk no elastīga grafika?
Patiesībā daudziem tas nederētu. Ir jābūt disciplīnai un gribasspēkam, lai kaut ko sasniegtu – te neviens uz rokām neskatās un pakaļ neskrien. Strādā, cik un kā gribi, lai sasniegtu savus mērķus. Man šāds režīms ir ideāls. Es nevarētu izturēt, ja man kaut kur būtu jāatsēž astoņas stundas atsēdēšanas pēc. Pati sev esmu priekšniece un pati plānoju savu laiku - lūk, kā es strādāju! Man ir mēneša mērķis un es daru visu, līdz to sasniedzu.
Kad Tu satiec jaunu cilvēku, ko Tu viņam stāsti? Nu, šausmīgi īsā versijā!
Bieži es prasu cilvēkam par viņa nodarbošanos. Kad saprotu, kāds ir šis cilvēks un kas viņu interesē, izceļu tieši tās IQOS īpašības, kas šajā gadījumā būtu vispievilcīgākās. Jebkurā gadījumā sākumā vis-grūtākais noteikti bija uzsākt sarunu ar svešinieku. Kad jūtu, ka cilvēks nav īsti pārliecināts, es dalos ar savu pieredzi. Arī pie IQOS ir jāpierod, gluži kā pagāja kāds laiks, kamēr atradinājāmies no Nokia 3310 pogām un pieradām pie viedtālruņa ekrāna.
Kas ir tavs slepenais ierocis darbā ar nepazīstamiem cilvēkiem?
Nevaru iepriecināt - nav slepenā ieroča. Vienkārši jāiet klāt un jādara.
Ko Tu nopirki par pirmo nopelnīto naudu?
Smalku pārtiku sunim. Un īstu gaļu Rakveres cīsiņu vietā sev.
Ar kuru no saviem sasniegumiem Tu visvairāk lepojies?
Ar to, ka uzrakstīju bakalaura darbu. Man likās - I will never ever do that (Es to nekad nevarēšu iz-darīt!). Tie garie rakstiskie darbi nav man. Bet es to izdarīju! Un vēl milzīgs sasniegums ir tas, ka es nekaunos runāt ar cilvēkiem.
Kas ir tas lielākais izaicinājums jebkuram produkta ekspertam?
Būs cilvēki, kas negribēs iegādāties produktu, ko pārdod. Ar konstruktīviem vai pilnīgi nekon-struktīviem argumentiem. Dažus var pārliecināt, dažus ne. Galvenais - nevajag to uztvert personīgi. Tas, ka nenopērk, nenozīmē, ka esi slikts pārdevējs.
Ko Tu ieteiktu citam jauniņajam viņu pirmajā darba dienā?
Runā ar saviem draugiem, bet nepārcenties un neapnīc viņiem! IQOS ir kā Tavs boyfriends - forši, ka tāds ir, bet nevajag par viņu nepārtraukti runāt!
Gita
IR JĀROK, IR JĀROK!
Kāds ir tavs labākais un sliktākais jebkad veiktais pirkums?
Labākais pirkums bija kabriolets pirms aizvadītās karstās vasaras. Sliktākais drīzāk ir nevis slikts, bet amizants pirkums. Nopirku jaunu, skaistu krūzi. Nofotografēju, aizsūtīju draudzenei. Tad noliku mašīnas aizmugurē un tā tūliņ pat saplīsa. Un nākamā bilde bija jau ar sašķīdušo krūzi.
Kādēļ Tu izvēlējies strādāt par produktu ekspertu?
Manā darbā bija iestājusies rutīna un gribējās kaut ko jaunu, kādu asumiņu. Savu komandas vadītāju Elīnu es pazinu pirms sāku strādāt. Es viņai piezvanīju un sacīju, ka gribu pamēģināt. Es IQOS lietoju jau sen, un man tas ļoti patīk. Nolēmu, ka šāds papilddarbs piešķirtu vairāk krāsas ikdienai. Tad – CV, darba intervija un pirmā darba diena! Nenožēloju!
Tu savieno divus darbus. Tātad elastīgs darba grafiks Tev ļoti palīdz.
Jā, es neesmu piesieta konkrētai vietai, pati varu plānot laiku un tikšanās ar klientiem. Daudzi jau zina, kur es atrodos, un darba laikā paši brauc pie manis pakaļ testa ierīcēm.
Kas Tev savā darbā sagādā lielāko prieku?
Pirmkārt, komanda. Mums ir vienkārši fantastiska komandas vadītāja Elīna. Viņa daudz laika iegulda mūsos un ar katru individuāli tiekas un palīdz. Mūsu komanda ir saliedēta, tāpēc katra sapulce ir liels
notikums. Ja uz kādu sapulci netiec, sāk zust motivācija. Tad jāparunā ar Elīnu, un pēc tam atkal esi iedvesmots darboties. Otrkārt, Philip Morris mūsos iegulda laiku. Ir fantastiski aizbraukt uz Lietuvas rūpnīcu un redzēt, kā tur viss notiek. Mums nāk pretim, mums dod materiālus, lai mēs veiksmīgi varētu strādāt. Tas it kā ir normāli, bet ne visās darba vietās tā ir.
Kādēļ Tu esi izcils produkta eksperts?
Vienmēr esmu bijusi tuvu pārdošanas sfērai. Ilgu gadu pieredze telemārketingā tagad atmaksājas: dažkārt pat nav jābrauc uz tikšanos – aprunājos ar topošo klientu pa telefonu un viņš ir gatavs mēģināt. Vēl ir svarīgi, ka man tiešām ļoti patīk iepazīties ar jauniem cilvēkiem un uzturēt ar viņiem kontaktu – painteresēties, kā patīk ierīce, kas rada šaubas. Pozitīvās atsauksmes uzlādē un mudina strādāt vēl un vēl.
Vai ir bijusi kāda amizanta situācija?
Reiz man bija pieci klienti pēc kārtas ar vienādu vārdu, un tad es domāju - kā tas var būt? Vienā mirklī jau sāka jukt, kurš ir kurš, bet beigās tomēr sapratu, pie kuriem ir ierīces un kuri grib tās paturēt.
Vai sākotnēji Tevi pārsteidza kaut kas saistīts ar IQOS?
No sākuma domāju, ka tas varētu būt kaut kas līdzīgs elektroniskajām cigaretēm. Es pamēģināju pirmo ureizi un man nepatika. Bet kaut kā gribējās dot vēl vienu iespēju, un sāku to lietot. Pēc nedēļas es pamēģināju parasto cigareti un es sapratu – ārprāts! Tāda smaka!
Pat mana vecmāmiņa, kura savu mūžu nav cigareti turējusi rokās, tic, ka tas nav tik kaitīgs kā cigaretes. Tas ir kas jauns – tas ir solis nākotnē.
Kādu padomu Tu dotu pilnīgi jaunam produktu ekspertam viņa pirmajā darba dienā?
Pirms sāc strādāt, jāsaprot, vai pats tici šim produktam. Tu vari mācīties un censties, bet Tev ir jāmīl tas, ko pārdod. Noteikti jāklausa komandas vadītājs un jātiekas ar komandas biedriem. Svarīgi nebūt pārāk uzbāzīgam. Jāmēģina saprast, ko cilvēks domā un ko viņš zina par produktu. Jāsaprot, kāpēc cilvēkam IQOS varētu interesēt. Un par šiem plusiem arī jārunā.
Vai Tev ir no paziņām izveidojies klientu tīkls?
Jā, no sākuma tie bija paziņas. Bet paskatījos pagājušā mēneša rezultātus - neviens no jaunajiem klientiem nebija man zināms cilvēks. Visi cilvēki bija pilnīgi sveši. Tātad, man izdodas! Nav tā, ka Tu izsmel savus draugus, radus un pēc tam vairs nesaproti, ko darīt. Ir jārok, ir jārok!
Vai Jūs komandā sadalāt atbildības, ja kāds, piemēram, aizbrauc atpūsties?
Jā, mums ir saliedēta komanda, mēs visu savā starpā varam sarunāt. Ja pasaki, ka tad un tad nebūsi pieejams, tad ar to rēķinās. Piemēram, ja ir klients, kurš vēlas izmēģināt vai iegādāties ierīci, bet tajā mirklī nevari strādāt, Tu vienmēr vari paļauties uz kolēģiem un viņi ar situāciju tiks galā. Visi viens par otru rūpējas.